خطر‌های ایمنی روان سازها و روغن‌ها و چیزهایی که باید بدانید

روان ساز‌های حرفه‌ای یورال
روان ساز‌های حرفه‌ای یورال
می 26, 2018
چرا برای موتور ماشین خود که در شرایط معمولی و استاندارد کار می‌کند، یک روغن سنتزی انتخاب می‌کنید ؟
ژوئن 2, 2018

خطر‌های ایمنی روان سازها و روغن‌ها و چیزهایی که باید بدانید

خطر‌های ایمنی روان سازها و روغن‌ها و چیزهایی که باید بدانید

خطرهای ایمنی مربوط به استفاده از روان سازها و روغن‌ها چی هستند ؟

خطر‌های ایمنی روان سازها و روغن‌ها و چیزهایی که باید بدانید در تمام صنایع، ایمنی و امنیت محیط کار باید اولیت اول باشد. صرف نظر از ضروریت اقدامات تعمیر و نگهداری، این پروسه‌ها باید به شیوه‌ای ایمن انجام شوند. در حالی که بسیاری از افراد به بحث ایمنی در روان سازها اهمیتی نمی‌دهند، اما این موضوع وجود دارد و جدی است.

روان سازی و روغن‌ کاری‌های معمول مانند پر کردن روغن یک دستگاه یا گریس کاری آن معمولا بر روی قسمت‌های متحرک آن دستگاه انجام می‌شود. زمانی که در نزدیکی دستگاهی هستید که حرکت می‌کند و یا می‌چرخد، باید مراقب باشید تا خودتان و یا ابزارتان در بین دستگاه گیر نکنید. به راحتی تماس با یک میله چرخان سریع و یا قرار گرفتن یک انگشت بین دو صفحه پِرس به شما آسیب جدی وارد خواهد کرد.

بیشتر ماشین‌ها سنگین محافظ‌هایی دارند که از نزدیک شدن انسان به قسمت‌های خطرناک آن ماشین جلوگیری می‌کنند. اگر مجبور هستید که یکی از این محافظ‌های را برای روغن کاری بردارید، از خاموش و قفل بودن دستگاه مطمئن شوید تا کسی ندانسته آن را روشن نکند.

در هنگام قدم زدن به دور یک دستگاه، ممکن است متوجه روغن ریزی آن شوید. این گونه روغن ریزی‌ها باید به سرعت تمیز و تعمیر شوند. نه تنها روغن جایگزین و ورود آلودگی محیطی به داخل محفظه روغن، هزینه‌های سنگینی به جا خواهند گذاشت بلکه ریزش روغن بر روی سطح احتمال سر خوردن، لغزش و حادثه را بالا می‌برد. مکان قرارگیری ابزار ایمنی ضد ریزش و مواد مورد نیاز برای تعمیر را به درستی تعبیه کنید تا به راحتی در دسترس همه باشند. همچنین باید به کلیه پرسنل آموزش‌های لازم در نحوه استفاده از این مواد و چگونگی خارج کردن ضایعات روغن داده شود.

استخراج نمونه‌های روغن به طور معمول به کمک مخازن ویژه نمونه برداری انجام می‌شود. این مخازن، ظرف‌های ایمنی هستند که ریسک و خطرات ناشی از نمونه برداری از یک سیستم پر فشار را کاهش می‌دهند. در ابزاری مانند ماشین‌های هیدرولیک که فشار مایعات خیلی بالاست، بهتر است از یک مخزن نمونه گیری کاهش فشار استفاده شود. این کار باعث کاهش شدت جریان روغن می‌شود، بنابراین جمع آوری آن در ظرف نمونه راحت تر و امن تر می‌گردد.

همچنین خطرات و ریسک‌هایی نیز در ارتباط با گریس‌ها در فشار بالا وجود دارند. گریس پمپ دستی می‌تواند فشاری معادل ۲۶۸ هزار کیلوگرم بر متر تولید کند. در بعضی موارد اتصال بین لوله و سر سوزن گریس پمپ دستی نیز بهترین نقطه برای خروج گریس می‌شود. با در نظر داشتن این نکته در زمان گریس کاری هیچ وقت این سوزن را در دست نگه ندارید تا باعث جراحت و وارد شدن گریس به زیر پوست نشود.

عملیات روغن کاری و روان سازی یک کار دستی است، پس آخرین نکته ایمنی عدم تماس مواد با پوست دست است. شما باید با استفاده از دستکش‌ها، کرم‌های مخصوص و یا شستن پوست با آب و صابون کمترین تماس را با این مواد داشته باشید. اگرچه خطر بسیار جدی از تماس با روغن‌ها و روان سازها شما را تهدید نمی‌کند، اما بعضی از مواد مصنوعی و افزونه‌های داخل آن‌ها مشکلات سلامتی درست می‌کنند. ایمنی در روغن کاری، یک دانش عمومی است اما همیشه راهنمای ایمنی هر روغن و روان سازی را کامل مطالعه کنید تا از روش کارکردن با آن مطلع شوید.

ترجمه:شرکت تامین روانکار دایان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *